Profesjonalna praca magisterska - dobrze opracowana bibliografia.

Wielu studentów narzeka na prace magisterskie. Uważają, że ich pisanie to zbędny wysiłek i niepotrzebna strata czasu. Takie przekonanie wynika często z braku podstawowych wiadomości na temat pisania prac i celu, któremu mają służyć.

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że wybierając konkretny kierunek studiów powinniśmy mieć ku temu racjonalne powody. Studia mają przygotować Cię do wykonywania wymarzonego zawodu, a więc powinny być związane z Twoimi zainteresowaniami.

W takim wypadku praca magisterska stanowi doskonałą okazję do tego, by poszerzyć swoje wiadomości na dany temat, a następnie efektywnie wykorzystać je w przyszłości.

Nawet jeśli nie jesteś do końca przekonany, czy w przyszłości chcesz pracować zgodnie ze swoim wykształceniem, z pewnością w ciągu 5 lat studiów znalazłeś jakiś przedmiot, czy konkretne zagadnienie, które Cię zainteresowały.

Jeśli zdecydujesz się na wybór tematu pracy, który będzie z nim związany, z pewnością będzie Ci się pisało znacznie łatwiej i przyjemniej. Musisz też uświadomić sobie, jak ważną rolę przy pisaniu pracy ogrywa dobrze opracowana bibliografia. Powinny znaleźć się w niej książki i publikacje, które ułatwią Ci pisanie pracy.

Wybór przypadkowych książek pod presją czasu nie jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Im więcej czasu poświęcisz na przygotowanie materiałów, tym mniej czasu będziesz musiał poświęcić na samo pisanie pracy.

Kiedy Twoja bibliografia będzie już gotowa, skonsultuj ją z promotorem, być może pomoże Ci w wybraniu najistotniejszych źródeł lub wskaże te, na które Ty sam nie zwróciłeś uwagi.