Tematy prac zaliczeniowych

Wybór tematu. Prace licencjackie i magisterskie.

Samo pisanie pracy dyplomowej to zadanie poważne i trudne. Jednak można je sobie jeszcze bardziej utrudnić, kiedy wybierze się zły temat pracy. Jednak co oznacza zły? Przede wszystkim taki, który nie jest interesujący dla autora. Jeśli nie zajmuje się czymś, co faktycznie go interesuje, na pewno praca będzie dla niego zdecydowanie trudniejsza.

To jest więc najważniejsza sprawa. Temat musi odpowiadać przede wszystkim autorowi. Nie musi się on nawet oglądać na promotora, który pełni raczej funkcję doradczą. Oczywiście akceptacja od promotora jest czymś niezbędnym, ale liczy się przede wszystkim zdanie samego autora. Prace licencjackie czy magisterskie powinny być pisane z sercem.

Kiedy więc tego zaangażowania brakuje, traci na tym przede wszystkim sam student. Nie jest on w stanie działać na maksimum możliwości, a sam proces pisania jest dla niego prawdziwą męczarnią. Dlatego właśnie nie należy działać w tej kwestii przeciw sobie. Jeśli wybierze się coś, co pokrywa się z własnymi zainteresowaniami, pisanie będzie znacznie łatwiejsza.

Dodatkowo trzeba wybrać temat, który faktycznie pozwala na postawienie jakiejś hop tezy i później na rozstrzygnięcie, że jest ona prawdziwa. Dodatkowo musi to być wywód interesujący i potrafiący skłonić do myślenia. W końcu praca magisterska musi mieć już pewien poziom naukowy, dlatego o tym też koniecznie trzeba pamiętać podczas pisania.

Jedno jest pewne - nad wyborem tematu trzeba się bardzo dokładnie zastanowić. Niekiedy błąd popełniony na tym etapie może równać się wielu problemom w przyszłości, dlatego trzeba podejść do tego rozważnie. Koniecznie też trzeba liczyć się z opinią promotora, który będzie w stanie określić, czy dany temat nadaje się do pracy dyplomowej.