Jak pisze się dobre prace licencjackie i na czym się należy opierać?

Dla większości studentów prace licencjackie to pierwsze tak poważne i tak obszerne opracowania w ich karierze naukowej. Nic więc dziwnego, że wielu młodych ludzi nie ma pojęcia, jak zabrać się za ich pisanie, ani co powinni w nich zawrzeć. Z założenia pomocą w takiej sytuacji powinien służyć promotor, z doświadczenia wiemy jednak, że nie zawsze możemy na niego liczyć. Jak sobie radzić w takim przypadku?

Pisząc prace licencjackie, powinniśmy przede wszystkim być dokładni i metodyczni. Staranne wybranie tematu pracy już na samym początku znacznie ułatwi nam zadanie. Najlepiej sprawdzają się tematy, które są związane z naszymi zainteresowaniami. Opracowując je, możemy w pewnym stopniu opierać się na własnej wiedzy, co pozwoli nam na zaoszczędzenie mnóstwa czasu.

Oczywiście korzystanie z publikacji książkowych również jest nieuniknione. Szukając ich, nie powinniśmy ograniczać się wyłącznie do naszej uczelnianej biblioteki. Dobrze jest korzystać także z innych bibliotek, a nawet internetu i źródeł zagranicznych. Im więcej materiałów uda się nam zgromadzić, tym przyjemniej będzie przebiegało pisanie pracy, a prace licencjackie, które ostatecznie powstaną będą znacznie bogatsze i ciekawsze od innych.

Kiedy zbierzemy wszystkie materiały, nie oznacza to jeszcze, że możemy się już zabrać za swoje prace licencjackie. Konieczne będzie jeszcze zapoznanie się z technicznymi zasadami pisania prac. Ważny jest krój czcionki i jej wielkość, ale także szerokość marginesów, czy wielkość interlinii. Nie zapomnij też o zaznajomieniu się z formą spisu treści, bibliografii i przypisów, które stanowią niezbędny element każdej pracy.